Rezerwacja

Rezerwacja online
Od 70 /os

Newsletter

Zostaw nam swój email by otrzymywać najnowsze informacje oraz oferty specjalne.

Okolice

W najbliższym sąsiedztwie Pałacu Łochów znajduje się wiele interesujących miejsc, do których można dojechać rowerem. By ułatwić Państwu dotarcie do nich stworzyliśmy mapę trasy rowerowej z dokładnym opisem. Do ciekawszych miejsc jakie proponujemy zobaczyć należą:

Jerzyska

W dniach 12-14 sierpnia 1944 r., w czasie II wojny światowej, pod Jerzyskami doszło do ciężkiej bitwy między ok. 50 partyzantami AK, w tym ok. 20 harcerzami Harcerskiej Kompanii Szturmowej "Jerzyki" oraz żołnierzami POS "Jerzyki", a Niemcami.

W lesie na zachód od Jerzysk znajduje się obecnie kilkuczęściowy pomnik upamiętniający poległych oraz groby, przy których w rocznicę wydarzenia odbywają się apele lub Msze Św. polowe. Napisy na pomniku głoszą m.in.:

"W tym miejscu w sierpniu 1944 roku żołnierze Armii Krajowej Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki" z Harcerskiej Kompanii Szturmowej "Wołomin" stoczyli bój z oddziałami hitlerowskiej dywizji pancernej. Chwała Poległym, co Ojczyznę ukochali bardziej niż własne życie. Jerzyska, VIII 1982." oraz

"Żołnierzom Armii Krajowej 32 pułku piechoty 'Rajski Ptak - Burak' z Radzymina oraz Harcerskiej Kompanii Szturmowej Powstańczych Oddziałów Specjalnych 'Jerzyki' z Wołomina poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą w sierpniu 1944 r. - w hołdzie towarzysze broni".

Loretto

Warto znaleźć chwilkę i zapoznać się z historią zgromadzenia, którą prezentuje stała wystawa. Ciszę i spokój można znaleźć w pięknym kościółku, gdzie umieszczono wierną kopię, cudami słynącej, figury z włoskiego Loretto. Po przeciwnej stronie drogi Świniotop - Puste Łąki, 200 m. w lesie warto odszukać bardzo ładny cmentarz sióstr, na którym znajduje się grobowiec założyciela.

Pogorzelec

We wsi znajduje się dwór polski klasyczny (zrekonstruowany) pałac należący niegdyś do rodziny Paderewskich (początek XX wieku). Na swoich działkach wypoczywali tu m.in. Szymon Kobyliński, Jerzy Gruza, Marcin Kydryński i Anna Maria Jopek.

Rzeka Liwiec

Liczy sobie 120 km długości. Swój początek ma pod wsią Klimonty, płynie w pobliżu Siedlec, Liwu, Węgrowa, Starej wsi, Łochowa, a ujście do Bugu znajduje się pod Kamieńczykiem. Posiada urozmaicone brzegi, od wysokich skarp po płaskie mielizny. Koryto i zatoczki upodobały sobie licznie występujące tu bobry. Rzeka zachowała swój pierwotny charakter, nie ma obwałowań, żadnego odcinka nie poddano regulacji.

Julin

To tu znajduje się dworek, wybudowany przez Ignacego Paderewskiego dla swojej żony Heleny, która urządziła w nim szkołę gospodarstwa wiejskiego dla panien z dobrych domów.  warto odwiedzić również miejscową Szkołę Podstawową  gdzie urządzono Izbę Pamięci Heleny i Ignacego Paderewskich. W zbiorach znajdują się pamiątki po patronach oraz ciekawe zabytkowe ówczesne przedmioty codziennego użytku.

W miejscu skrętu w starorzeczu Liwca znajdują się ładne stawy. Szlak prowadzi pięknymi łąkami by po chwili ponownie spotkać się z rzeką. W miejscu gdzie po lewej stronie zaczynają się  zabudowania warto odnaleźć i przyjrzeć się kilku ogromnym pomnikowym dębom. Ścieżką na wysokiej skarpie dotrzemy do mostu kolejowego na trasie Warszawa - Białystok. Pod nim znajduje się gruzowisko po poprzednim. Szlakiem dotrzemy do kolejnego osiedla domków letniskowych. Należy pilnować się oznaczeń, bo szlak lubi tu gwałtownie skręcać. Na jednym z ogrodzeń przytwierdzona jest tabliczka szlaku a obok niej reklama pszczelarza, u którego można kupić odrobinę słodkości.

Baczki

Tu znajduje się  stary dwór Sadzewiczów. Stoi tam charakterystyczny budynek będący niegdyś kaplicą ariańską, później spichrzem, a obecnie jest budynkiem mieszkalnym.  W głębi znajduje się okazały dwór. Prowadzi do niego zabytkowa pomnikowa aleja 100 grabów.

Łopiańskie Bagno

Składa się z dwóch zbiorników wodnych tworzących bardzo ciekawy ekosystem.
Powstały one w wyniku eksploatowania torfu i są przykładem wtórnego tworzenia się torfowiska. W lecie na wodzie pięknie kwitną grzybienie białe. W rezerwacie rosną też inne chronione rośliny: bagno zwyczajne, konwalia majowa, kruszyna i rosiczka okrągłolistna. Bagienne brzegi upodobały sobie gniazdujące tu łabędzie nieme, kaczki i inne ptaki wodne.

MUZEUM ETNOGRAFICZNO-HISTORYCZNE w Kamieńczyku

zaprasza na lekcję historii lokalnej i następujące ekspozycje:

  • Kamieńczyk - osada flisacka
  • bardzo stare drewniane narzędzia rolnicze
  • jak to z lnem było
  • żołnierze września
  • kolekcja siodeł ułańskich
  • stare motocykle
  • zabytkowe narzędzia gospodarstwa domowego

Kamieńczyk, ul.  Rynek T. Kościuszki 14, tel. (029) 7411778

MUZEUM GWIZDKA  w Gwizdałach

Mieści się w Szkole Podstawowej im. W.Witosa w Gwizdałach.  Powstało ono w maju 1999 r. Organizuje wystawy okresowe dla członków klubu kolekcjonerów, jakie istnieje przy muzeum, jak również dla innych artystów z naszego kraju. Obecnie w zbiorach Muzeum jest około 1500 gwizdków i innych eksponatów. Tel. do muzeum: (025) 6751146. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00,  w sobotę i niedzielę otwierane jest na żądanie. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij